Softscape

Softscape odnosi się do żywych elementów ogrodniczych krajobrazu . Softscaping może obejmować kwiaty, rośliny, krzewy, drzewa, rabaty kwiatowe oraz zadania takie jak usuwanie chwastów/uciążliwości, sortowanie, sadzenie, koszenie, przycinanie, napowietrzanie, opryskiwanie i kopanie wszystkiego, od roślin i krzewów po rabaty kwiatowe. Powszechnie używane są taczki kołowe i narzędzia ręczne, takie jak grabie, łopaty, kilofy i elektronarzędzia gazowe. Jest to termin, który został spopularyzowany w najnowszej popkulturze (od 2006 r.) w programach telewizyjnych, takich jak Home & Garden Television . Celem softscape jest nadanie charakteru krajobrazowi, stworzenie aury, nastroju i odzwierciedlenie wrażliwości mieszkańców.

Termin softscape kontrastuje z hardscape , który oznacza nieożywione obiekty krajobrazu, takie jak kostka brukowa, kamienie, skały, donice, altany, fontanna, a także konstrukcje z drewna i kamienia naturalnego oraz betonu, takie jak mury oporowe, patia, ogrodzenia oraz pokłady, pergole i schody.

Polecamy:

https://omigrupa.pl/aranzacja-projektowanie-ogrodow/

Ogrodnictwo to sztuka uprawy roślin w ogrodach do produkcji żywności i składników leczniczych lub do celów komfortu i zdobnictwa. Ogrodnicy to rolnicy , którzy uprawiają kwiaty, owoce i orzechy, warzywa i zioła, a także drzewa ozdobne i trawniki. [1] [2] [3]
Studentka ogrodnictwa pielęgnująca rośliny w ogrodzie w Lawrenceville, Georgia , marzec 2015
Typowy wózek używany w ogrodnictwie w Vottem w Belgii

Badania i praktyka ogrodnicza sięgają tysięcy lat. Ogrodnictwo przyczyniło się do przejścia od koczowniczych społeczności ludzkich do osiadłych lub pół-siedzących społeczności ogrodniczych. [4] Ogrodnictwo dzieli się na kilka kategorii, które koncentrują się na uprawie i przetwarzaniu różnych rodzajów roślin i artykułów spożywczych do określonych celów. Aby chronić naukę o ogrodnictwie, wiele organizacji na całym świecie kształci, zachęca i promuje rozwój ogrodnictwa. Niektórzy znani ogrodnicy to Luca Ghini i Luther Burbank .